



| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 8.75 mm |
| Width | 4 mm |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Pins | 14 |
| Height | 1.5 mm |
| Halogen Free | Halogen Free |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Weight | 338.011364 mg |
| Contact Plating | Tin |
| Number of Elements | 6 |
| Output Current | 5.2 mA |
| Number of Circuits | 6 |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 5 months ago) |
| Max Supply Voltage | 6 V |
| Min Supply Voltage | 2 V |
| Ambient Temperature Range High | 125 °C |
| Number of Channels | 6 |
| Turn-On Delay Time | 13 ns |
| Quiescent Current | 1 µA |
| Propagation Delay | 13 ns |
| High Level Output Current | -5.2 mA |
| Low Level Output Current | 5.2 mA |
| Logic Function | Buffer, Inverter, Schmitt Trigger |
| Number of Inputs | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Number of Gates | 6 |
| Schmitt Trigger Input | Yes |
| Schedule B | 8542390000 |
| Manufacturer Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 5 months ago) |
| Packaging | Tube |
| Logic Level - Low | 0.3 V to 1.2 V |
| Logic Level - High | 1.5 V to 4.2 V |
| Logic Family | 74HC |
Stock: 121
Distributors
pcbx
Unit Price$0.32304
Ext.Price$0.32304
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.32304 | $0.32304 |
| 10 | $0.28472 | $2.84720 |
| 50 | $0.25094 | $12.54700 |
| 100 | $0.22856 | $22.85600 |
| 500 | $0.20817 | $104.08500 |
| 1000 | $0.18960 | $189.60000 |
| 3000 | $0.17269 | $518.07000 |
| 5000 | $0.15729 | $786.45000 |
